Paziņojumi
Kopīga atbildība
Šķirot bioloģiskos atkritumus ir ne tikai pašvaldību un uzņēmumu, bet arī katra iedzīvotāja atbildība. Daudzdzīvokļu mājās ir svarīga iedzīvotāju sadarbība un izpratne par vajadzību atkritumus šķirot.
Bioloģisko atkritumu šķirošana ir solis pareizajā virzienā, lai mazinātu mūsu ietekmi uz vidi. Lai veidotu ilgtspējīgu nākotni, vajadzīgs gan pašvaldību atbalsts, gan katra cilvēka apzināta rīcība. Turpinot attīstīt infrastruktūru, veicinot izpratni un mudinot uz sadarbību, mēs varam bioloģisko atkritumu šķirošanu padarīt par ikdienas normu.
Uzdevumi un rīcība
Lai gan progress ir acīmredzams, darāmā vēl daudz. Viena no lielākajām problēmām ir infrastruktūras pielāgošana. Daudzdzīvokļu mājām vajadzīga ērta piekļuve bioloģisko atkritumu konteineriem. Arī iedzīvotāju izpratne par bioloģisko atkritumu šķirošanu ir būtiska. Jāturpina sabiedrību informēt par to, kā to darīt pareizi: ko var likt bioloģisko atkritumu konteinerā un ko ne. Jāuzsver, ka nozīmīga ir katra cilvēka rīcība un kopīgiem spēkiem mēs varam nākotni veidot zaļāku un ilgtspējīgāku.
Saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likuma 1. panta 4.1. punktu bioloģiskie atkritumi ir bioloģiski noārdāmi dārzu un parku atkritumi, mājsaimniecību, biroju, sabiedriskās ēdināšanas iestāžu (restorānu, ēdnīcu u.c.), vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības vietu pārtikas un virtuves atkritumi un citi tiem pielīdzināmi pārtikas rūpniecības uzņēmumu atkritumi. Šķiro BIO buklets.
Šajā kategorijā ietilpst:
-
virtuves pārtikas atkritumi,
-
dārzeņu un augļu mizas
-
tējas un kafijas biezumi,
-
vecie augi un puķes,
-
nopļauta zāle,
-
koku lapas un sīki zariņi.
Svarīgi! Bioloģiskajos atkritumos nedrīkst likt:
-
sadzīves atkritumus,
-
šķidrumus,
-
akmeņus un smiltis,
-
mājdzīvnieku izkārnījumus un pakaišus,
-
pelnus un ogles,
-
plastmasas iepakojumu,
-
tūjas.
Jāzina, ka bioloģiskos atkritumus konteinerā ieteicams ievietot, izberot tieši no savas izvēlētās taras, kas var būt gan ērts trauks vai spainītis, kā arī konteinerā atļauts ievietot bioloģiskos atkritumus kopā ar kompostējamo bio-maisiņu vai ar papīra maisu. Bioloģiskos atkritumus noteikti nevajadzētu likt plastmasas maisiņā, tas sabojās gala produktu – kompostu un veidos nevēlamus piemaisījumus. Ja bioloģiskie atkritumi tomēr tiek likti plastmasas maisiņā, aicinām tā saturu iztukšot brūnajā, bioloģisko atkritumu konteinerī, bet pašu maisiņu izmest sadzīves atkritumos. Situācijās, kad jāizmet sabojājusies pārtika iepakojumā, aicinām šo produktu izņemt no iepakojuma, un attiecīgi radušos iepakojumu lūgums šķirot atsevišķi.
Atgādinām, ka atbildīgi šķirojot un pietiekamā apjomā izvedot atkritumus, tiem nevajadzētu radīt izteiktas smakas vai piesaistīt dzīvniekus, jo kopumā joprojām tiek izmesti tie paši atkritumi, kas līdz šim, tikai atsevišķos konteineros. Aicinām arī turēt jebkuru atkritumu konteineru vākus noslēgtus, lai izvairītos no nevēlamiem viesiem, piemēram, putniem, kas vēlas pa tiem parakņāties.
Bioloģiskajiem atkritumiem ir zemāka izvešanas maksa, salīdzinot ar sadzīves atkritumiem. Bioloģisko atkritumu apsaimniekošana ir par 40% lētāka nekā sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Jāņem vērā, ka izmaksu samazinājumu varēs just, ja tiks samazināts sadzīves atkritumu izvešanas biežums, konteinera tilpums. Atkritumu poligona “Ķīvītes” veiktās atkritumu sastāva analīzes dati liecina, ka nešķirotu sadzīves atkritumu sastāvā aptuveni 40 % ir pārtikas un dārza atkritumi, līdz ar to var secināt, ka bioloģisko atkritumu šķirošanas ieviešana savā ikdienā būtu nozīmīga.
Līdz šā gada 31.decembrim aicinām dzīvokļu īpašniekus uzsākt bioloģisko atkritumu šķirošanu. Sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotājiem esam gatavi organizēt bioloģisko atkritumu šķirošanai paredzēto konteineru uzstādīšanu. Savukārt sākot no 2025.gada 1.janvāra sadarbībā ar operatoriem organizēsim konteineru uzstādīšanu pie LNA pārvaldīšanā esošajiem objektiem, kā to paredz likums.